Kodėl atakuojami Egipto krikščionys? Popiežius kelionės neatšaukia

 „Su dideliu pasididžiavimu Egipto koptų ortodoksų Bažnyčia, Kankinių Bažnyčia, atsisveikina su savo vaikais, kurie mirė kankinių mirtimi šiandien, sekmadienį, balandžio 9-ąją, per Verbų sekmadienio liturgiją. Jie nešė palmių lapus, meldėsi ir šventė Kristaus, Taikos Karaliaus įžengimą į Jeruzalės miestą, nešantį taikos žinią, žadantį meilę ir taiką visiems žmonėms“, rašoma Egipto koptų Bažnyčios pareiškime po dviejų savižudžių atakų.

Viena įvykdyta Tantos mieste, esančiame už 93 kilometrų į šiaurę nuo sostinės Kairo. Teroristui pavyko įeiti į Mar Girgis (šv. Jurgio) bažnyčią apeigų metu,  prasiveržti iki pirmų eilių, netoli altoriaus ir choro, kur jis aktyvavo bombą, užmušdamas beveik 30 žmonių ir dar dešimtis sužeisdamas. Tarp koptų ortodoksų daug pasipiktinimo, kad savižudis sprogdintojas galėjo taip lengvai įeiti į bažnyčią. Kita vertus tarp žuvusių ne vienas policininkas ar saugumo darbuotojas.

Kitas savižudis nutraukė savo ir dar septyniolikos asmenų gyvybę Aleksandrijos mieste, prie šv. Morkaus bažnyčios, kurioje ką tik pamaldas buvo užbaigęs koptų ortodoksų popiežius Tawadros II. Pamatęs, jog nepavyks prasiveržti, jis aktyvavo bombą prie metalo detektoriaus. Pirminiais duomenimis abu savižudžiai buvo egiptiečiai, 1990 ir 1974 metų gimimo, kariavę Sirijoje teroristinės islamistinės organizacijos „Islamo valstybė“ gretose, nepaisant Egipto saugumo kontrolės sugebėję grįžti į savo šalį ir įvykdyti teroro aktus. Pirmadienį bendras aukų skaičius pasiekė 45.

Kankiniai, tęsiama koptų ortodoksų Bažnyčios pareiškime, „krito nuo žmonijos priešų, nuo taikos priešų ir griovimo įrankių nešėjų rankų. Bet dabar, su visa Bažnyčia, jie kreipiasi į Teisingąjį Teisėją, kuris mato, girdi ir rašo atminties knygą. (...) Meldžiame Dievą visų sužeistųjų pagijimo, Egipto ir jo žmonių saugumo nuo atakų ir neapykantos, kuriomis siekiama sugriauti tautos sienas, sudraskyti vienybės, santarvės ir sugyvenimo audinį. Tesaugo Dievas Egiptą ir jo žmones nuo tamsos, neapykantos dvasios ir visos žalos“.

Solidarumą Egipto ortodoksams išreiškė daugybė kitų krikščioniškų Bažnyčių, bendruomenių ir organizacijų, pradedant nuo popiežiaus Pranciškaus, kuriam apie ataką Tantoje buvo pranešta sekmadienio vidudienio maldos eigoje, ir jis iš karto galėjo prabilti apie dar vieną koptų ortodoksų dramą. Įvairūs šaltiniai patvirtino, kad nepaisant teroro aktų, po kurių šalyje įvedama nepaprastoji padėtis, popiežiaus vizitas Egipte už pustrečios savaitės, balandžio 28 – 29 dienomis, nėra atšaukiamas, popiežius laukiamas. Popiežiaus valstybės sekretoriaus pavaduotojas arkivyskupas Angelo Becciu, kuris su popiežiumi keliauja kartu, balandžio 10-ąją pareiškė, kad „nėra abejonės, jog Šventasis Tėvas išlaikys ryžtą keliauti (į Egiptą). Tai, kas įvyko kelia sumaištį ir kančią, tačiau negali sutrukdyti popiežiaus taikos misijos“.

Kodėl islamistai teroristai taikosi į Egipto koptus ortodoksus? Atsakymai įvairūs: krikščionys yra lengvi taikiniai, jų nužudymas suteikia teroristų grupuotei daugiau reklamos, nei daugeliui anonimiškos kovos Sirijoje ar Irake, tai jėgos demontracija. Tačiau ne vien, krikščionys yra taikiniai ir dėl to, kad islamistinių fundamentalistų galvose jie yra „politeistai“ ir todėl, kad jų žudymas gali būti naudingas strategiškai – gali fragmentuoti ir sukiršinti egiptiečius. O tai džihadistams atvertų nepalyginamai palankesnes sąlygas nei dabar veikti ir plėstis.

„Nusitaikymas į Egipto krikščionis yra šalta ir apskaičiuota grupės strategija. ISIS (Islamo valstybė) tikisi, kad visuomenės supriešinimo kurstymas Egipte bus pirmas žingsnis į šalies byrėjimą“, rašo ("The Atlantic") Mokhtar Awad, islamistų ir ekstremistų grupuočių tyrinėtojas bei ekspertas. Jis atkreipia dėmesį, kad islamistų ekstremistų interneto portaluose ar socialinių tinklų profiliuose nuo praėjusių metų ypač sustiprėjo propaganda, kad krikščionys yra „politeistai“, o tai, pagal džihadistų ideologiją, suteikia teisę juos laisvai žudyti, neieškant jokio kito pateisinimo. Jis cituoja vieną „Islamo valstybės“ džihadisto ideologo tekstą, parašytą 2014 metais, kuriame šis nagrinėja, kad džihadistų sėkmė Sirijoje, Irake ir Jemene susijusi su mažumų – šiitų, sufijų, krikščionių – naikinimu. Jo išvada yra ta, kad „kiekvienam krikščioniui“ Egipte turi būti pagrasinta mirtimi. Ekspertas primena, kad nors Egipte centrinė valdžia ir kariuomenė yra stiprios, šalyje fundamentalizmas buvo kurstomas dešimtmečiais. (Vatikano radijas)

Nuotrauka: Teroro akto Tantos mieste aukų išlydėjimas (balandžio 10 d.) - EPA

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode